وبلاگ

تفاوت بین Server و PC

تفاوت بین Server و PC

شاید در ابتدا وقتی از شما پرسیده شود که فرق بین سرور و کامپیوترهای شخصی خانگی چه می باشد نمی توانید پاسخ صحیحی را مطرح کنید

در این مقاله به شما تفاوت بین Server و PC را شرح می دهیم. در خیلی از جاهها دیده شده است که به سرور همان کامپیوتر PC Personal Computer گفته می شود که این صحیح نمی باشد!

اگر بخواهیم به صورت کلی عرض کنیم هردوی سرور و کامپیوتر یک کاری انجام می دهند ولی تفاوت زیادی در نحوه کارکرد این دو دستگاه وجود دارد، هم سرور و هم کامپیوتر از منابع مشابه ای استفاده می کنند که به اصلاح کانفیگ سرور یا کامپیوتر گفته می شود مهم ترین این منابع می توان به رم ، سی پی یو و هارد اشاره کرد.

اگر افراد عادی که با کامپیوتر PC کار کرده اند و تاحالا با Server کار نکرده باشند تعجب می کنند که قطعات کامپیوتر و سرور یکسنا هستند! ولی به این گونه نمی باشد سخت افزار سرور و قطعات سرور به مراتب خیلی قوی تر از کامپیوتر می باشد، و بسیاری از سخت افزاری هایی که در سرورها استفاده می شوند قابلیت redundancy یا fail-over دارند ، یعنی زمانیکه مثلا power سرور شما دچار مشکل شود بدون اینکه سرور خاموش شود می تواند از power جانبی نصب شده بر روی سرور استفاده کند. و یا اگر یکی از هارد دیسک ها و FAN های سرور دچار مشکل شود ، شما بدون نیاز به خاموش کردن سرور می توانید آنها را سرور جدا کرده و سخت افزار جدید را جایگزین کنید. البته ممکن است با خود بگویید که PC هایی هم هستند که این قابلیت ها بر روی آنها تعبیه شده است ، اما بایستی توجه کنید که این قابلیت های بیشتر ویژه سرورهای سخت افزاری هستند تا PC های خانگی ، در اصطلاح به قابلیت جداسازی سخت افزاها در حین روشن بودن سرور و جایگزینی آنها Hot Swap گفته می شود.

نکته مهم: در خصوص سرورها استانداردهای قالب بندی به سه شکل مطرح می شوند ، قالب ساختاری برجکی یا Tower ، قالب ساختاری قفسه ای یا Rack Mount و قالب ساختاری تیغه ای یا Blade می باشند.

تفاوت بین Server و PC

مزیت Server نسبت به PC :

طراحی مخصوص کار مداوم
سازگاری قطعات داخلی
کارت شبکه قدرتمند
قابلیت اتصال HOT
قابلیت RAID
پردازنده ها و رم های مخصوص

برتری سرور در برابر کامپیوتر :

مانیتورینگ (امکان مانیتورینگ سلامت داخلی دستگاه و قابلیت هشدار هنگام بروز خطا بدون نیاز به وجود سیستم عامل. کافیست یک کابل برق به دستگاه و یک کابل شبکه به درگاه ILO دستگاه متصل باشد)
پایداری سیستم (به منظور افزایش پایداری سیستم و کاهش زمان وقفه در کار آن، سیستم کنترل سلامت دستگاه همواره فعال بوده و به طور مداوم بر سیستم نظارت کرده و هشدارهای لازم در خصوص سلامت دستگاه را اعلام می کند)
تنظیم و آماده سازی سرویس (امکان تنظیم و آماده به کار نمودن یک سرور بدون نیاز به هیچ سی دی و رسانه مجزای دیگر)
توسعه و مدیریت سرور (قابلیت دسترسی، توسعه و مدیریت سرور از طریق موبایل و تلفن هوشمند در هر زمان و مکان)

به انتهای مقاله تفاوت بین Server و PC رسیدیم در این آموزش سعی شد به صورت ساده و مطلوب تا جایی که می توان فرق ما بین سرور و کامپیوتر به شما داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

No products in the cart.